پارگی منیسک

پارگی منیسک

یکی از شایع ترین بیماری های مفصل زانو پارگی منیسک می باشد، شیوع آسیب های منیسک در فعالیت های ورزشی رخ می دهد و شایع ترین شکل آن به صورت دسته سطلی می باشد . درد های زانو از علل های شایع این بیماری می باشد.

درمان پارگی منیسک

درمان پارگی منیسک

منیسک زانو چیست ؟

مفصل زانو برای حرکت و برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشد مسلما به اجزا متنوع و متعدد نیاز دارد . یکی از این اجزا که از بافت غضروفی است در واقع بافت منیسک است . منیسک به صورت دو هلال داخلی و خارجی می باشد که این بافت غضروفی در داخل مفصل قرار دارد و بافت غضروفی مفصل را تشکیل می دهد .

وظیفه و نقش منیسک زانو

منیسک به صورت گوه ای قرار دارد . منیسک بافت قسمت زیادی از مفصل زانو را تشکیل داده است و اگر منیسک نباشد فشار به مفصل و غضروف چندین برابر افزایش می یابد . در عین حال به صورت یک پوشیون یا بالشتک در داخل مفصل زانو وجود دارد که فشار های وارد شده به زانو را می گیرد  و از طرفی به خاطر اثرات فشاری که به آن وارد می شود در توزیع مایع داخل مفصلی و تغذیه مفصل نقش بسزایی دارد .

علل آسیب و پارگی منیسک زانو

فشار نامتناسب به هر قسمتی از بدن می تواند منجر به پارگی منیسک زانو شود . پارگی منیسک در اثر حرکات فشاری و چرخش ها رخ می دهد . به طور مثال: فوتبالیستی که از پشت به آن تک می زنند یا بسکتبالیستی که در حین چرخش ناگهانی دچار پارگی منیسک می شود .

 

 

از دلایل دیگری که می تواند سبب آسیب منیسک شود عدم آمادگی جسمانی، ضعیف بودن عضلات اطراف بخصوص عضله چهار سر ران و افزایش سن می باشد .

پیشگیری از آسیب منیسک

وارماپ، گرم کردن قبل از تمرین خود از عوامل و علل پیشگیری از آسیب منیسک است .

علائم پارگی منیسک زانو

در حین آسیب دیدگی یک صدای پاپ در داخل مفصل شنیده می شود که مفصل دچار آسیب می شود و زانو دردناک می شود و ممکن است بتواند حرکت کند و ممکن است آنقدر درد شدید باشد که فرد نتواند فعالیت و حرکتی انجام دهد .

درد در هنگام ایستادن، حرکات مفصل خم کردن و یا صاف کردن دچار درد می شود . یکی از مهمترین علائم پارگی منیسک از نوع دسته سطلی باعث قفل شدگی در مفصل می شود و ممکن است زانو خم بماند در یک زاویه و نتواند خود بیمار آسیب دیده نتواند صاف کند و یا در صورتی که زانو بیمار صاف است نتواند خم نماید . در صورت مواجه با هر کدام از این علائم به متخصص ارتوپدمراجعه نمایید .

دکتر رضا شیروانی بختیاری متخصص ارتوپدی      با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۶۷۴۰۵۸۰ – ۰۲۱۲۲۰۷۳۱۲۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

علل صدا دادن مفصل زانو

یکی از سوالات رایج مراجعه کنندگان این است که، علت صدا دادن مفصل زانو در موقع نشستن و بلند شدن در هنگام ایستادن چیست؟

بافت های داخل مفصل، بافت های سینوویوم، بافت های کپسول مفصل، لیگامان ها، تاندون های که اطراف آن ها است جابجاهای آن ها و جابجایی مایع میان بافتی می تواند منجر به بروز این صدا ها شود و اصلا مهم نیست و اگر همراه با درد و به دنبال آسیب دیدگی باشد حتما باید مراجعه به متخصص ارتوپد داشته باشید تا مورد بررسی قرار گیرد .

تشخیص پارگی منیسک زانو

انواع پارگی های منیسک در ام آر ای و در حین آرتروسکوپی می توان تشخیص داد . در آرتروسکوپی با کوچکترین برش وارد مفصل زانو می شویم و لنز داخل آرتروسکوپی سبب می شود تا دید جراح و متخصص ارتوپد بیشتر و مستقیم شود و تشخیص دقیق تری را داشته باشند .

درمان پارگی منیسک

در مورد پارگی منیسک بسته به محل پارگی و شکل پارگی مدت زمان درگیری مفصل متفاوت است . در صورتی که پارگی در یک سوم خارجی باشد می توان اقدام به ترمیم منیسک نمود و در غیر این صورت باید قسمت پاره شده را برداشت .

درمان های حمایتی

درمان پارگی منیسک می تواند با استفاده از درمان های حمایتی صورت بگیرد که در این نوع درمان ها از بانداژ، عصا و دارو درمانی در موارد حاد استفاده می شود .

درمان های جراحی

در صورت درمان پارگی منیسک می توان از درمان های جراحی نظیر آرتروسکوپی استفاده نماییم . بعد از تشخیص بیماری، درمان استاندارد و اصلی این بیماری، برداشتن کامل منیسک یا برداشتن قطعه ی جابجا شده می باشد . بهترین و اصلی ترین روش درمان پارگی منیسک زانو آرتروسکوپی می باشد که در این روش بدون باز کردن مفصل جراحی انجام می شود و در مواردی جراحی به روش باز انجام می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر رضا شیروانی بختیاری :

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل لگن

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =