عفونت استخوان در بیماری دیابت

عفونت استخوان در بیماری دیابت

نکته ای  که در درمان زخم های پای دیابتی گاهی نادیده گرفته می شود و توجهی به آن نمی شود، عفونت استخوان است. در اکثر مواقع بیمارانی که زخم پای دیابتی دارند و چند ماه است تحت درمان به روش های زیر قرار می گیرند، بهبود پیدا می کنند .

  •  آنتی بیوتیک تزریقی
  •  آنتی بیوتیک خوراکی
  •  شستشو روزانه
  • انواع پانسمان ها

عفونت استخوان در دیابت

عفونت استخوان در دیابت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در بعضی موارد بعد ۲ الی ۴ ماه هنوز بهبود کامل اتفاق نمی افتد، یعنی اندازه زخم کوچک شده است ولی هنوز ترشحاتی از عمق زخم بیرون می آید که در این مواقع ممکن است در عمق زخم، استخوان درگیر عفونت شده باشد.

روش های تشخیص عفونت استخوان

  • پروبینگ

در روش پروبینگ با یک پنس تمیز عمق زخم لمس می شود، که مشخص شود که آیا کف زخم تماما بافت نرم می باشد یا خیر. اگر انتهای زخم به یک استخوان برسد نشانه احتمالی عفونت استخوان می باشد.  به این نکته توجه نمایید که این کارحتما باید توسط متخصص در این رشته انجام شود تا باعث بروز عفونت جدید نشود.

  • عکس رادیولوژی معمولی

این روش در بیشتر مواقع می تواند حتی مفید تر از ام آر ای باشد. گرفتن عکس رادیولوژی ساده از ناحیه کف پا، مچ پا و ناحیه های درگیر عفونت می تواند خوردگی استخوان را کامل نشان دهد. اگر عفونت استخوان بیشتر از دو هفته باقی بماند و به طور کامل درمان نشود منجر به خوردگی در ناحیه استخوان می شود. با استفاده از عکس رادیولوژی به راحتی خوردگی استخوان را می توان تشخیص داد.

این دو مورد روشی است که می تواند باعث تشخیص صحیح عفونت استخوان شود و از طولانی شدن دوره درمان جلوگیری کند.

اگر استخوان دچار عفونت شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر استخوان دچار عفونت شده باشد باید استخوان عفونی توسط جراح برید ه شود  و سپس پاکسازی صورت گیرد و استخوان بریده شده خارج گردد . در ادامه روش های درمانی که شامل تزریق، پانسمان های نوین و انواع روش های تکمیلی می باشد را توسط جراح صورت می گیرد. در اصل به جز مواردی که استخوان عفونی خیلی کوچک است مانند استخوان بند انتهایی انگشتان، در سایر موارد باید استخوان عفونی خارج شود زیرا خود به خود عفونت آن کنترل نخواهد شد.

درمان عفونت استخوان

برای درمان عفونت های زخم پا دیابتی حتما باید به کلینیک زخم مراجعه شود که  از کادرمتخصص و با مهارتی بر خوردار باشد و در درمان انواع زخم ها به خصوص زخم پای دیابتی تجربه بسیاری داشته باشند. مرکز درمان زخم مانیکان با کادر مجرب و با استفاده از تجهیزات پیشرفته به درمان انواع زخم ها می پردازد.

در این بخش در مورد دوره درمان بیماری صحبت می کنیم که قبل از مراجعه به مرکز درمان زخم مانیکان، با مراجعه به یک مرکز درمانی دیگر، به دلیل عدم تشخیص استخوان مرده واستئومیلیت یعنی عفونت استخوان، زخم مچ پای بیمار ۲۹ بار در اتاق عمل دبریدمان یا شستشو شده است و زخم بسته نمی شد. زمانی که این بیمار به مرکز درمان زخم مانیکان مراجعه کرد، در اتاق عمل بررسی شد که تالوس که یکی از استخوان های مچ پا بیمار است به طور کامل عفونی و عاری از هر گونه خونرسانی است. جراح قسمت آسیب دیده تالوس را خارج و با شستن اطراف زخم جراحی پایان یافت و جالب این است که آن زخم با یک بار جراحی و ادامه پانسمان طی ۱ الی ۲ هفته در مرکز درمان زخم مانیکان به طور کامل بهبود یافت.

البته جراحی تکمیلی برای آرتروزیس مچ پا و اصلاح شرایطی که بعد از برداشتن تالوس ایجاد می شود، انجام شده است. اگر این استخوان عفونی خارج نمی شد این بیمار هیچوقت درمان نمی شد. بزرگترین اقدام در زخم های عفونی دیابتی که بهبود نمی یابند خارج کردن استخوان عفونی از عمق زخم های دیابتی می باشد

درمان زخم بستر

کلینیک درمان دیابت

برچسب گذاری توسط , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + یک =