آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

یکی از انواع درمان های جراحی ، استفاده از آرتروسکوپی زانو می باشد که برای مشاهده درون مفصلی بکار می رود . کلمه آرتروسکوپی از دو کلمه یونانی Arthro به معنی مفصل و  کلمه Scopy به معنی دیدن تشکیل شده است.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

جراحی آرتوسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو جز رایج ترین جراحی های ارتوپدی می باشد . در واقع از آرتروپسکوپی برای تشخیص  و هم برای درمان استفاده می شود .

پزشک معالج از طریق آرتروسکوپ درون مفصل را مشاهده نموده و پس از اینکه نوع آسیب و بیماری را شناسایی نمود در صورت ناز می تواند در همان لحظه از طریق جراحی ، مشکل را برطرف نماید . آرتروسکوپ از یک لوله فلزی توخالی نی مانند تشکیل شده است که در یک سمت این لوله فلزی دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق تعبیه شده است . پزشک جراح ارتوپد ابتدا یک شکاف در حد چند میلی متر در ناحیه جلویی مفصل زانو ایجاد نموده سپس لوله را از طریق این شکاف وارد فضای درون مفصلی کرده و شروع به تصویر برداری می کند . تصاویری که از این طریق تهیه شده اند ، به وسیله دوربین به مانیتور با وضوح تصویر بالا انتقال داده می شوند ؛ از این طریق پزشک معالج می تواند فضای درون مفصل را روی مانیتور مشاهده نماید . او می تواند بخش های مختلف درون مفصل زانو را از طریق دوربین آرتروسکوپ ببیند و به تشخیص بیماری و یا آسیب وارد شده بپردازد .

در واقع این روش هم جهت تشخیص بیماری و هم جهت درمان برخی بیماری ها کاربرد دارد .

 

مراحل کامل آرتروسکوپی زانو

گاهی اوقات برای بکار گیری سایر ابزار های مورد نیاز برای جراحی ، پزشک ناچار است که شکاف کوچک دیگری نیز در همان ناحیه ایجاد نماید تا از طریق این شکاف آن ابزار ها را وارد فضای درون مفصلی کند و از این طریق برخی ضایعات درون مفصلی را جراحی نماید . جراح به کمک این ابزار ها بافت های آسیب دیده و مضر درون مفصل زانو را جدا کرده و از مفصل خارج می کند . این روش درمانی برای موارد آسیب منیسک و لیگامان های درون مفصلی زانو کاربرد دارد .

آمادگی برای جراحی آرتروسکوپی زانو

قبل از انجام جراحی آرتروسکوپی زانو  متخصص ارتوپد یک سری نکات را به بیمار اطلاع می دهد که باید آنها را رعایت کند . پزشک در معاینات قبل از جراحی مواردی که ممکن است باعث ایجاد اختلال در جراحی و یا مشکلات بعد از جراحی شود را بررسی و به بیمار اطلاع می دهد . بهتر است در این مرحله موارد مورد نیاز را به پزشک اطلاع دهید ، به عنوان مثال :

در صورت مصرف هر گونه دارو باید دکتر در جریان قرار بگیرد تا در صورت ایجاد اختلال در جراحی و یا حتی بعد از جراحی داروی مورد نظر را قطع کند و یا با داروی دیگری جایگزین نماید .

گاهی برای بهبود روند جراحی بهتر است چند آزمایش قبل از جراحی انجام شود .

پشک به بیمار تویه می کند چند هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات خودداری نماید .

مصرف نوشیدنی های الکل دار حداقل از ۲ هفته بل از جراحی قطع شود .

آرتروسکوپی زانو

مدت زمان انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

یکی از نکات خوب در جراحی آرتروسکوپی زانو مدت زمان انجام جراحی است . زیرا این جراحی سرپایی انجام می شود و غالبا متخصص ارتوپد بعد از معاینه بیمار و بررسی شرایط اجازه ترخیص را به بیمار می دهد .

انجام بیهوشی در جراحی آرتروسکوپی زانو

ابتدا برای انجام بیهوشی بیمار وارد اتاق عمل می شود و یکی از اعضای تیم بیهوشی با بیمار مشورت می نماید .

در صورت تمایل بیمار و تشخیص پزشک ، می توان از روش بیهوشی موضعی نیز استفاده نمود .

در انجام بیهوشی موضعی فقط زانو بیمار بی حس می شود .

در بیهوشی ناحیه ای قسمت پایین تنه بی حس می شود .

بیهوشی عمومی نیز باعث می گردد بیمار در تمام مدت جراحی به حالت خواب باشد .

متخصص بیهوشی در تصمیم گیری بیمار نقش مهمی دارد و  می تواند شرایط هر یک از موارد بیهوشی را به بیمار توضیح دهد تا بیمار یکی از این روش ها را برای جراحی استفاده نماید .

یکی از انواع درمان های جراحی ، استفاده از آرتروسکوپی زانو می باشد که برای مشاهده درون مفصلی بکار می رود. دکتر رضا مصطفوی جراح و متخصص ارتوپدی با بهره گیری از تکنیک های به روز دنیا به انجام این جراحی می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۶۱۲۷۴۵۵ تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

کاربرد جراحی آرتروسکوپی زانو

با استفاده از این جراحی می توان غضروف های آسیب دیده و یا پاره شده را ترمیم نمود .

در جراحی آرتروسکوپی زانو رباط صلیبی آسیب دیده بازسازی می شود .

ترمیم نمودن تکه های غضروف مفصلی

قسمت های شل شده جدا مس شوند .

سینوویال ملتهب را کاملا جدا می کنند .

کیست مینیسک

درمان شکستگی در غضروف زانو

پیوند غضروف زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

مراحل بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو محل برش ها را با یک نوار بانداژ می بندند و سپس با استفاده از یک بانداژنرم روی آن را می پوشانند . سپس بیمار به اتاق ریکاری منتقل می شود . بعد از گذشت ۱ الی ۲ ساعت از زمان جراحی با دستور پزشک بیمار می تواند مرخص شود .

 دوره نقاهت جراحی آرتروسکوپی زانو

ریکاوری در این جراحی یکی از سریع ترین ریکاوری عمل های جراحی می باشد . باید توجه داشته باشید که نکات ذکر شده توسط جراح ارتوپد باید به خوبی رعایت شود . حتما باید همراه داشته باشید تا زمان برگشت به منزل به شما کمک کند .

وجود ورم بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

بهترین کار برای کاهش ورم این است که پای بیمار تا حد امکان بالا نگه داشته شود .

استفاده از یخ و غذاهای کم نمک برای کاهش تورم نقش مهمی دارد .

پانمسان زانو بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

بیمار با یک پانمسان که روی زانو خود قرار دارد از بیمارستان خارج می شود . باید توجه داشته باشد که محل جراحی باید تمیز و خشک باشد . زمان دوش گرفتن بعد از جراحی را متخصص اتوپد به بیمار اطلاع خواهد داد .

همچنین می توانید از پزشک برای زمان تعویض پانمسان و نحوه انجام این کار سوال بپرسید . توجه داشته باشید که تعویض به موقع و طبق اصول پانسمان در روند بهبود بیمار و همچنین جلوگیری از عفونت بسیار حائز اهمیت می باشد .

استفاده از وسایل کمکی هنگام حرکت

به منظور تحمل وزن و جلوگیری از وارد شدن فشار بسیار زیاد بهتر است از یک عصا و یا هر وسیله کمکی دیگر استفاده شود .  متخصص ارتوپد به بیمار اطلاع می دهد که چه زمانی می تواند پای خود را بدن استفاده از وسیله کمکی روی زمین قرار دهد .

امکان رانندگی بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو وجود دارد ؟

بهتر است بعد از انجام آرتروسکوپی زانو رانندگی انجام نشود باز این کار با توجه به نوع جراحی ممکن است متغیر باید و پزشک اجازه جراحی را به بیمار بدهد . به طور کلی می توان گفت یک الی سه هفته بعد از انجام جراحی بیمار می تواند رانندگی کند .

داروهای مصرفی بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

متخصص ارتوپد معمولا از مسکن برای کاهش درد بیمار استفاده می نماید .  داروهایی مانند آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون را برای بیمار تجویز می کند .  بهتر است داروهای تجویز شده را به موقع مصرف نمایید تا تاثیر بهتری برای بیماری داشته باشد .

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

انجام تمرینات برای کاهش درد بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

برای سرعت بخشیدن به روند بهبود جراحی بهتر است به طور منظم از یک سری تمرین ها استفاده نمایید . این حرکات ورزشی وجب تقویت عضلات می شود . انجام این تمرینات نقش بسیار خوبی در شرایط بیمار دارد . بهتر است برای انجام این فعالیت های فیزیکی با پزشک خود مشورت نمایید .

عوارض آرتروسکوپی زانو

هر جراحی یک سری ریسک هایی در پی دارد . برای کاهش ریسک بهتر است نزد یک متخصص ارتوپد خوب مراجعه نمایید . تا عوارضی که به علت  اشتباهات پزشک ممکن است ایجاد شود کاهش یابد . برخی عوارض مانند ایجاد عفونت  ، اجاد لخته خون ، جمع شدن خون در زانو و … می باشد که تمام این ها قابل کنترل است .

علائم خطرناک بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو

بعد از انجام جراحی آرتروسکوپی زانو ، در صورت مشاهده علائم زیر باید به جراح خود اطلاع دهید :

تب و لزر شدید

ایجاد قرمزی اطراف جراحی و یا احساس گرما در محل جراحی

وجود ورم شدید در محل جراحی

ایجاد درد شدید در زانو و عضلات پا

نتیجه جراحی آرتروسکوپی زانو

بیمار به طور کلی بین ۶ هفته تا ۲ ماه به زندگی عادی خود باز می گردد . در صورتی که فعالیت شما سنگین است ممکن است زمان بیشتری برای بهبود شرایط نیاز باشد . برای اینکه بدانید چه زمان می توانید روی پا خود بایسید  ، چه زمانی می توانید فعالیت های روزانه را شروع کنید و چه زمانی بهبود کامل می یابید ، جراح ارتوپ شما به شما اطلاع می دهد .

مزایای جراحی آرتروسکوپی زانو

یکی از نکاتی که مردم به اشتباه تصور می کنند این است که این جراحی برای ورزشکاران کاربرد دارد . در صورتی که تمام افرادی که مشکل در زانو خود دارند برای تشخیص و یا درمان می توانند از این روش استفاده نمایند . این جراحی دوره ریکاوری کمتری دارد . از جراحی آرتروسکوپی زانو علاوه بر درمان در زمینه تشخیص مشکل مفصل زانو نیز استفاده می شود .

سوالات متداول جراحی ارتروسکوپی زانو

  1. مدت زمان انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

به طور کلی می توان گفت حدود ۳۰ دقیقه برای جراحی ارتروسکوپی زانو زمان نیاز می باشد .

  1. آیا جراحی آرتروسکوپی زانو نیاز به بخیه دارد ؟

اصولا محل زخم را متخصص ارتوپد می پوشاند و از بخیه استفاده نمی کند . در صورت استفاده از بخیه زیر پوستی بوده و نیاز به کشیدن ندارد .

  1. چه زمان نیاز به پانمسان می باشد ؟

پانسمانی که ابتدا روی زخم قرار می گیرد کثیف می شود . سپس بعد از ۴۸ ساعت که ترشحات کمتر شد نوار چسب روی آن قرار داده می شود . در صورتی نیاز می توان از گاز استریل استفاده نمود .

  1. استفاده از زانو بند الزامی می باشد ؟

در برخی جراحی ها بستن زانوبند الزامی نبود ولی اگز جراحی هایی مانند برداشتن مینیسک انجام شود بستن زانوبند الزامی می شود .

  1. چه زمان بعد از جراحی می توان به حمام رفت ؟

بعد از انجام جراحی در صورتی که ترشحی وجود نداشته باشد ۴۸ ساعت بعد می توان به حمام رفت . باید توجه داشته باشید که محل جراحی را نباید محکم شست و شو دهید . برای خشک کردن آن می توان حوله را به صورت ضربه ای و آرام به روی زخم وارد نمود .

  1. چه زمان می توان به استخر رفت و یا شنا کرد ؟

اگر زخم بعد از گذشت ۲ هفته هیچ گونه ترشحی نداشته باشد می توان پا را در آن قرار داد .

  1. تا چه زمانی نیاز به استفاده از مسکن می باشد ؟

به طور میانگین ۳ هفته نیاز به استفاده از مسکن وجود دارد . گاهی ممکن است شدت درد بیمار بسیار زیاد باشد ، در این صورت مدت زمان بیشتری به دارو نیاز دارد . توجه داشته باشید دارو ها در زمان مشخص شده توسط پزشک مصرف شود .

  1. چه کسانی باید فیزیوتراپی انجام دهند ؟

بعد از جراحی هنگامی که به پزشک مراجعه می نمایید ، مشخص می شود که نیاز به فیزیوتراپی دارید و یا خیر ؟ افرادی که آسیب کمتری دیده باشند و یا افرادی که به سرعت بتوانند فعالیت خود را شروع کنند نیاز به استفاده از فیزیوتراپی ندارند .

  1. تاثیر سرما درمانی و یا گرما درمانی چیست ؟

یکی از بهترین روش های کاهش تورم بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو استفاده از کمپرس یخ می باشد . حتی برخی بیماران از گرما درمانی برای فعالیت های قبل از ورزش استفاده می نمایند .

  1. چه زمان باید به پزشک مراجعه شود ؟

اصولا ۷ روز تا ۱۰ روز بعد از جراحی آرتروسکوپی زانو مراجعه به پزشک الزامی می باشد . در صورتی که تورم و درد شدید نداشته باشید ۴ هفته بعد از جراحی مراجعه دوم به پزشک می باشد . در صورت وجود مورد خاصی پزشک توصیه می کند سه ماه بعد از تاریخ جراحی باز برای چکاپ بروید در غیراین صورت مراجعه در ماه سوم الزامی نمی باشد .

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + شش =