آرتروز مفصل زانو

آرتروز مفصل زانو

یکی از عوارضی که مفصل زانو را درگیر می کند ، آرتروز مفصل زانو می باشد . مهمترین سوال اینست که آرتروز مفصل زانو چیست ؟ آرتروز مفصل زانو به معنی از بین رفتن غضروف مفصلی است . از بین رفتن غضروف مفصلی می تواند در داخل زانو ، خارج زانو یا در زیر کشکک ایجاد شود . در هر قسمتی این اتفاق بیافتد فرد احساس درد می کند . میزان دردی که فرد احساس می کند متناسب با میزان از بین رفتن غضروف می باشد . هر اندازه غضروف از بین برود زانو دچار تغییر شکل می شود . در واقع تغییر شکل زانو یکی از علائم آرتروز مفصل زانو می باشد . این بیماری ممکن است موجب تغییر شکل مفصل نیز بشود .

آرتروز زانو از بیماری های شایع بخصوص در خانم های مسن می باشد که در صورتی که اقدامی جهت درمان صورت نگیرد منجر به آسیب های جدی می شود . دکتر مرتضوی متخصص زانو و فوق تخصص زانو و لگن از امریکا از روش های جدیدی برای درمان آرتروز استفاده می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 22902671 – 22902673 تماس بگیرید . برای ارتباط با پزشک به کانال تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا هر دردی در زانو نشانه آرتروز است ؟

دکتر مرتضوی متخصص ارتوپدی می گوید :یکی از مهم ترین شکایاتی که بیماران برای درمان آن به پزشک مراجعه می کنند درد زانو می باشد . درد زانو می تواند علل مختلفی داشته باشد . این مسئله مهم است که بدانید بسیاری از درد های زانو آرتروز و از بین رفتن مفصل غضروفی نیست . بسیاری از درد های زانو نرم شدن غضروف مفصلی می باشد . نرم شدن غضروف مفصلی می تواند برای بیمار درد ایجاد کند . این نرم شدن غضروف مفصلی می تواند در قسمت های مختلفی از زانو اتفاق بیافتد .
فرق نرم شدن غضروف مفصلی و آرتروز مفصلی اینست که نرم شدن غضروف مفصلی قابل درمان است و شخص پس از درمان- یک غضروف و مفصل کاملا طبیعی خواهد داشت در حالیکه در آرتروز نمی توان غضروف از بین رفته را مجددا بازگرداند .

آرتروز مفصل زانو

آرتروز مفصل زانو

آسیب های زانو

یکی از مهم ترین عوارضی که بیماران با آن مواجه می شوند ، آسیب های زانو است . در ابتدا باید بدانید چه عناصری در آسیب زانو ممکن است صدمه بینند . مهم ترین عناصری که در زانو وجود دارد ، رباطها ، مینیسکهای زانو است . همه این عناصر می توانند در اثر ضربه دچار آسیب شوند . 4 رباط مهم در زانو وجود دارد :
• رباطی که در داخل زانو وجود دارد به نام رباط داخلی
• رباطی که در قسمت خارجی زانو قرار دارد .
• رباطهایی که در میان زانو قرار دارند رباطهای صلیبی زانو هستند یکی در جلو و دیگری در عقب زانو قرار گرفته اند .
• همچنین در سمت داخلی یک مینیسک و در خارج زانو مینیسک دیگری قرار گرفته است .
هر کدام از این رباط ها ممکن است در اثر ضربه دچار آسیب شوند و درمان آن ها بر اساس اینکه کدام یک از این رباط ها آسیب دیده است متفاوت می باشد

درمان آرتروز زانو

همانطور که اشاره شد آرتروز به معنای از بین رفتن غضروف مفصلی می باشد . سوال مهم اینست که درمان آرتروز زانو چیست ؟ این بیماری درمان های متعددی دارد . دکتر مرتضوی درباره نقش ورزش و فعالیت های بدنی در درمان آرتروز می گوید :هر چه عضلات اطراف مبتلا به آرتروز قوی تر باشد ، از پیشرفت آرتروز در آن مفصل جلوگیری می شود و در واقع از آن مفصل محافظت می کند . بنابراین افرادی که مبتلا به این بیماری هستند باید سعی کنند فعالیت هایی متناسب با آرتروز داشته باشند . برخلاف تصور افراد که فکر می کنند استراحت و کم تحرکی به درمان این بیماری کمک می کند .

برچسب گذاری توسط , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =